Relacja z powidzkich obchodów
11 listopada Powidzanie czcili Święto Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Mszą Św. pod przewodnictwem ks. Alfreda Lewicza – Proboszcza Parafii w kościele odprawianą w intencji Ojczyny rozpoczęto uroczystości w asyście chóru Sonata, orkiestry dętej, pocztów sztandarowych oraz przy współuczestnictwie mieszkańców gminy Powidz.
Dzień niezwykle ważny dla nas Polaków, bowiem 11 listopada 1918r., po 123 latach niewoli, Rzeczpospolita znów pojawiła się na mapach Europy. Marzenia naszych Ojców urodzonych i wychowywanych pod zaborami w końcu się ziściły. Polska była wolna i niepodległa.
Dziś my z dumą możemy cieszyć się wolnym, niepodległym państwem.
Młodzież ze Szkoły Podstawowej w Powidzu przedstawiła wspaniałą , w nowoczesnym wydaniu lekcję historii upamiętniającą zryw niepodległościowy Powidzaków w 1918r. Wyjątkowy scenariusz został przygotowany przez nauczyciela powidzkiej szkoły p. Sławomirę Grześkowiak, a scenografia została przegotowana przy współpracy z p. Magdaleną Lauer. To za ich przyczyną byliśmy świadkami przestawienia teatralnego – swoistego rodzaju uczty naszego narodowego dziedzictwa. Przedstawienie było również elementem szerokiego projektu realizowanego przez Dom Kultury ph. “Pędzlem, pieśnią, teatrem o Powstaniu Wielkopolskim – Powidzanie w hołdzie Ojcom naszym” Dofinansowanego ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach programu dotacyjnego “Niepodległa”
W czasie uroczystości w Domu Kultury chór Sonata pod batutą p. Haliny Ganińskiej dał mini koncert pieśni narodowych, zaśpiewał m.in. „Moją Piosnkę” do słów C.K. Norwida.
Wójt Jakub Gwit w swym okolicznościowym wystąpieniu podziękował wszystkim za udział w obchodach narodowego święta i zaznaczył, że wspólne uczestniczenie w takich oto rocznicach, to wdzięczność wobec osób, które przez ofiarę swojego życia, poprzez różnorakie działania na niwie kulturalnej, społecznej spowodowały, ze nasza ojczyzna mogła się odrodzić. Podkreślił, że Powidzanie mają głęboko zakorzenione poczucie patriotyzmu, o czy świadczy wysoka frekwencja w wyborach, tych ostatnich samorządowych na poziomie ponad 70 % i liczny udział w tegorocznych obchodach święta niepodległości. Wspomniał, że Powidzanie, czynnie włączyli się w 100-lecie obchodów niepodległości, o czym świadczy bogaty kalendarz różnorakich imprez organizowanych przez cały rok w gminie Powidz w hołdzie dla Niepodległej. Wspomniał o inicjatywie znakowania grobów powstańczych, zaprosił na uroczystość 16 grudnia br., która będzie miała miejsce w Anastazewie. Tam z okazji szczególnie bliskiej naszym sercom 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego odbędzie się rekonstrukcja historyczna walk powstańczych dotycząca brawurowego zdobycia posterunku niemieckiego Grenzschutzu przez Kompanię Powidzką.
Dzień 11 listopada był również okazją do wręczenia nagród laureatom konkursu literackiego „Śladami moich przodków Powstańców Wielkopolskich”. Konkurs był również jedną z części dofinansowanego projektu w ramach programu dotacyjnego Niepodległa. Narody otrzymali: za zajęcie I miejsca – p. Janusz Pawlaczyk z Orchowa – korzeniami swoich przodków Powidzanin, II miejsce – p. Roman Wójcicki ( wywodzący się rodem z powidzkich Bartkowiaków), za pracę o powstańcu Marianie Bartkowiaku, za zajęcie III Stanisław Kownacki z Powidza – najmłodszy z laureatów.
Po uroczystości w Domu Kultury delegacje i pozostali uczestnicy prowadzeni przez powidzką orkiestrę pod kierownictwem kapelmistrza Zbigniewa Morzyńskiego udali się na skwer 770-lecia Powidza, by tam w hołdzie walczącym o niepodległość, złożyć kwiaty przy pomniku „Ojcom naszym”. Cześć oddali wójt gminy Powidz – Jakub Gwit z pracownikami UG, Rada Gminy Powidz, OSP, Towarzystwo Przyjaciół Powidza, Szkoła Podstawowa w Powidzu – uczniowie i nauczyciele, kierownicy jednostek organizacyjnych gminy Powidz, delegacja SLD, delegacja ZERiI Koło w Powidzu oraz rodzina Bartkowiaków. Uroczystości, począwszy od Mszy św. i w czasie części artystycznej towarzyszyły słowa niezwykle wymownego utworu Cypriana Kamila Norwida „Moja Piosnka”, i zakończyły się wspólnym wykonaniem hymnu państwowego.
Dodaj komentarz
Twój adres email nie zostanie opublikowany *