W dniu 26 października 2017 roku w sali Domu Kultury w Powidzu odbyła się XXXVIII sesja Rady Gminy Powidz.
Na sesji podjęto następujące uchwały:
– zmieniającą uchwałę w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Powidz;
– zmieniającą uchwałę w sprawie budżetu Gminy Powidz na 2017 rok – dokonano zmian po stronie dochodów i wydatków w związku z dostosowaniem ich do planowanego wykonania. Do budżetu wprowadzono dotacje celowe w związku z pismami Wojewody Wielkopolskiego. Po stronie wydatków m.in. zabezpieczono środki na ewentualne odszkodowanie na rzecz osoby fizycznej za nieruchomość położoną w Polanowie oraz wprowadzono środki na zadanie inwestycyjne „Opracowanie dokumentacji projektowej na rewitalizację Rynku w Powidzu”;
– w sprawie zaciągnięcia długoterminowego kredytu – uchwała nie jest jednoznaczna z zaciągnięciem zobowiązania. Jest ona niezbędna do otrzymania opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej dot. możliwości gminy Powidz do zaciągnięcia kredytu i formułowania ewentualnych zapytań do banków (jeśli zajdzie taka potrzeba) o udzielenie kredytu;
– w sprawie w sprawie stwierdzenia przekształcenia dotychczasowej sześcioletniej Szkoły Podstawowej im. Kompanii Powidzkiej 1918 r. wchodzącej w skład Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Powidzu w ośmioletnią Szkołę Podstawową im. Kompanii Powidzkiej 1918 r. wchodzącą w skład Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Powidzu – konieczność podjęcia uchwały wynika z zapisów ustawy Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe;
– w sprawie stwierdzenia zakończenia działalności Gimnazjum im. Kompanii Powidzkiej 1918 r. wchodzącego w skład Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Powidzu – podobnie jak wyżej, Rada zobligowana była podjęcia uchwały w przedmiotowym zakresie, w związku z zapisami ustawy Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe;
-w sprawie przyjęcia Programu Rewitalizacji dla Gminy Powidz na lata 2017-2023 – zakończono kilkumiesięczne prace związane z przygotowaniem „Programu Rewitalizacji dla Gminy Powidz na lata 2017-2023”, a ich efektem jest podjęta na sesji Rady Gminy Powidz w dniu 26 października br. uchwała o przyjęciu Programu (Program powstał w ramach projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej, w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020).
W ramach opracowania Programu przeprowadzono diagnozę zjawisk kryzysowych w sferze społecznej, gospodarczej, przestrzenno-funkcjonalnej, technicznej i środowiskowej. Na podstawie diagnozy wyznaczono obszary objęte Programem Rewitalizacji: Powidz – Rynek i główne ulice Powidza (ul. 29 Grudnia, ul. Kolejowa, ul. Kościelna, ul. Strzałkowska, ul. Wodna, ul. Warszawska), Wylatkowo i Powidz – Osiedle.
Gmina Powidz starała się, aby wszelkie działania, ustalenia i decyzje oparte były na dialogu społecznym i partycypacji. Powołano Gminny Zespołu ds. Rewitalizacji i zorganizowano szereg spotkań z mieszkańcami.
W czerwcu i lipcu 2017 roku zostało przeprowadzone badanie ankietowe wśród mieszkańców Gminy Powidz, które dotyczyło potrzeb rewitalizacyjnych. W czerwcu 2017 roku odbyły się spotkania informacyjno-konsultacyjne z uczniami szkół gimnazjalnych, przedsiębiorcami i organizacjami pozarządowymi oraz mieszkańcami. W lipcu i sierpniu miały miejsce spotkania warsztatowe z członkami Gminnego Zespołu ds. Rewitalizacji, na których przedstawiono koncepcje projektów rewitalizacyjnych oraz poruszono najważniejsze problemy występujące na terenie Gminy Powidz. W wrześniu przeprowadzono konsultacje społeczne dotyczące projektu „Programu Rewitalizacji dla Gminy Powidz na lata 2017-2023”. Konsultacje przeprowadzone były w formie: spotkań konsultacyjnych w ramach zebrań wiejskich w sołectwach Wylatkowo i Powidz – Osiedle; otwartego spotkania informacyjno – konsultacyjnego dla mieszkańców Gminy Powidz w Domu Kultury oraz w formie elektronicznej (zgłaszanie uwag i opinii na wskazany adres poczty elektronicznej). Zorganizowano także spotkanie podsumowujące projekt z udziałem uczniów szkoły w Powidzu.
Proces rewitalizacji na terenie naszej Gminy ma prowadzić do osiągniecia następującego celu: „Tereny zrewitalizowane w sołectwie Powidz oraz sołectwach Powidz – Osiedle i Wylatkowo obszarami zapewniającym możliwości rozwoju społeczno- gospodarczego, sprzyjającym aktywizacji i integracji społeczeństwa, w pełni wykorzystującym walory zabytkowe, historyczne i kulturowe, stwarzające mieszkańcom dogodne warunki życia. Obszary zrewitalizowane cechują się wysoką estetyką przestrzeni publicznych, zwiększoną dostępnością do form aktywnego spędzania czasu, oferują możliwości rozwoju najmłodszym mieszkańcom, dbając również o osoby wykluczone społecznie oraz grupę seniorów”.
Wśród zadań, które zostały zaplanowane do realizacji w ramach Programu znalazły się projekty: badania archeologiczne i zabezpieczanie obiektu zabytkowego Góry Zamkowej wraz z budową punktu widokowego z zapewnieniem dostępu dla osób niepełnosprawnych, rewitalizację Rynku w Powidzu, remont budynków komunalnych i zagospodarowanie przestrzeni publicznej wokół budynków w Powidzu – Osiedle, budowa kanalizacji sanitarnej w Wylatkowie, rozbudowa strażnicy OSP w Powidzu na cele szkoleniowo-edukacyjne i integracyjne, stworzenie centrum edukacyjno-charytatywnego, aktywizacja społeczeństwa i doposażenie świetlicy wiejskiej w Wylatkowie, utworzenie miejsca odpoczynku dla rowerzystów we wsi Wylatkowo, aktywizacja mieszkańców Wylatkowa i Powidza w sferze społeczno-kulturowej i gospodarczej, uruchomienie gminnych przewozów pasażerskich, utworzenie i funkcjonowanie spółdzielni socjalnej uraz usuwanie wyrobów zawierających azbest z obszaru rewitalizacji.
- w sprawie zaopiniowania cennika na 2018 rok za odzysk i unieszkodliwianie odpadów z grupy 20 … – odpady komunalne łącznie z frakcjami gromadzonymi selektywnie – negatywnie zaopiniowano proponowany przez Miejski Zakład Gospodarki Odpadami Komunalnymi Spółka z o.o. w Koninie cennik za odzysk i unieszkodliwianie odpadów komunalnych na 2018 rok. Rada Gminy uznała, że cennik zawiera za wysokie stawki i jest nie do przyjęcia, a jego obowiązywanie stanowiłoby znaczne obciążenie dla podmiotów wytwarzających odpady i wpłynęłoby negatywnie na funkcjonowanie systemu gospodarki odpadami.
Dodaj komentarz
Twój adres email nie zostanie opublikowany *