Posiedzenie Komisji Gosp. Komunalnej i Budżetu z udziałem służb
Podsumowaliśmy sezon letni. 20 października br. odbyło się posiedzenie Komisji Gospodarki Komunalnej i Budżetu Rady Gminy Powidz z udziałem przedstawicieli służ, inspekcji i straży oraz sołtysów Gminy Powidz. W spotkaniu uczestniczyli m.in.:
– Komendant Powiatowy Policji w Słupcy – insp. Roman Ciesielczyk,
– Kierownik Posterunku Policji w Strzałkowie – asp. szt. Michał Malinowski,
– Zastępca Komendanta Placówki Żandarmerii Wojskowej w Powidzu – st. chor. sztab. Leszek Olejniczak,
– Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Słupcy – bryg. Zbigniew Rzemyszkiewicz,
– Kierownik Nadzoru Wodnego w Słupcy – Michał Laskowski,
– Komendant Posterunku Straży Leśnej – Tomasz Rurek,
– strażnik leśny – Sebastian Bartkowiak,
– Wiceprezes Zarządu Gminnego OSP w Powidzu – Maciej Majchrzak,
– Prezes Powidzkiego Ośrodka Sportu i Rekreacji – Paweł Jankowski.
Był to sezon bezpieczny, z zauważalnym mniejszym ruchem turystycznym. Zapewne wpływ na to miała sytuacja gospodarcza oraz ograniczenia w dojazdach, a także wahania pogody, zwłaszcza w weekendy. Po zakończeniu robót drogowych bezpieczeństwo się poprawi – m.in. poprzez lepszej jakości drogi, powstałe ścieżki piesze i rowerowe oraz obwodnicę Powidza i Przybrodzina. Intensywność prac na drogach powiatowych nigdy nie była tak duża, jak to ma miejsce teraz.
Po raz kolejny zwrócono uwagę na problem z nieprawidłowym parkowaniem, zwłaszcza w Powidzu i Przybrodzinie. Wyjątkowo niekorzystne jest parkowanie w odległości mniejszej niż 10 m od skrzyżowania, co wpływa na ograniczenie płynności ruchu. Gmina Powidz oznaczyła parkingi zbiorcze, zarówno płatne i jak bezpłatne. Pozytywnie odniesiono się do nowej organizacji ruchu, która funkcjonuje od ponad roku.
Był to sezon bez utonięć. Funkcjonowały dyżury WOPR-u, tym razem koordynowane dla całego akwenu jeziora przez Zarząd Rejonowy WOPR w Koninie. Pozytywnie podsumowano dyscyplinę podmiotów wypożyczających sprzęt wodny, co było możliwe dzięki przedsezonowym spotkaniem tej branży ze służbami (Policja, straż, WOPR). W związku z korzystaniem żeglarskim z jeziora Powidzkiego, również w okresie wiosennym, maj – czerwiec, czy późnego lata we wrześniu, sugerowano rozszerzenie dyżurów na ten okres. Gmina Powidz poprzez POSiR prowadziła 3 strzeżone kąpieliska. Z uwagi na spadek poziomu wody w Jeziorze Powidzkim może pojawić się problem z funkcjonowaniem kąpieliska w Przybrodzinie. W tym zakresie zostanie w listopadzie zwołana narada z udziałem Wód Polskich i WOPR-u.
Straż Leśna omówiła kwestie dot. korzystania z duktów leśnych. Pojazdy mechaniczne mogą poruszać się tylko duktami dopuszczonymi do ruchu publicznego – są one odpowiednio oznakowane.
Poruszono temat nielegalnego pozbywania się odpadów komunalnych do koszy ulicznych, znajdujących się m.in. przy promenadzie. Podkreślono, że Policja może wystawiać mandaty za brak umowy na odbiór i zagospodarowanie odpadów. Gmina Powidz sprawdza posiadanie tych umów i w przypadku ich braku kieruje zgłoszenia na Policję.
Pojawił się temat kontroli nielegalnych pomostów oraz zgłaszania do organów ścigania przypadków naruszenia linii brzegowej, czy roślinności przybrzeżnej, a także kontrolowania korzystania z silników motorowych na akwenie jeziora, których używanie jest zabronione.
W związku z obecnością wojsk sojuszniczych Żandarmeria Wojskowa z ich służbą porządkową prowadzi patrole mające funkcję prewencyjną. Żandarmeria ma placówkę całodobową, do której można zgłaszać problemy związane z wojskiem. W związku z incydentami polegającymi na emitowaniu światła oraz wiązek lasera w kierunku samolotów przypomniano, że mogą one spowodować oślepienie pilota i doprowadzić do zdarzeń w skutkach katastrofalnych. Operacje lotnicze na terenie gminy, mają charakter ćwiczeń, niezbędnych do właściwego zabezpieczenia bezpieczeństwa kraju i międzynarodowego.
Spotkanie stanowiło dobrą okazję do wymiany spostrzeżeń i uwag.
Dodaj komentarz
Twój adres email nie zostanie opublikowany *