Relacja z wycieczki uczniów do Trójmiasta i Malborka
W dniach 18-19 października 2021 roku uczniowie naszej szkoły odbyli wspaniałą wycieczkę śladami dziedzictwa narodowego, kulturowego i naukowego. Dzięki przedsięwzięciu Ministerstwa Edukacji i Nauki „Poznaj Polskę” w aurze polskiej złotej jesieni dzieci miały okazję zwiedzić Trójmiasto i Malbork.
Pierwszym punktem wyprawy były zajęcia edukacyjne w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Uczestnicy wycieczki mieli możliwość poznania ideałów ruchu Solidarności, a podczas „Spaceru po stoczni w Gdańsku” trudu pracy stoczniowca.
Następnie uczniowie udali się na spacer z przewodnikiem po zabytkowej części Głównego Miasta w Gdańsku. Poznali historię Bramy Złotej, Długiego Targu, Ratuszu, pierwszego statku zbudowanego całkowicie w Polsce po II wojnie światowej –Sołdek, zrobili zdjęcia przy czterech lwach z brązu strzegących Fontanny Czterech Kwartałów. Duże zainteresowanie wzbudziła Brama Żuraw i Żuraw – zabytkowy dźwig portowy oraz zasady jego działania. Kolejnym punktem była Bazylika Mariacka, w której bez wątpienia najbardziej spodobała się dzieciom kopia dzieła „Sąd Ostateczny” Hansa Memlinga.
W godzinach popołudniowych wycieczka udała się na Westerplatte gdzie wszyscy wysłuchali opowiadań o początkach II wojny światowej i dzielnej obronie granic Polski. Niesamowite wrażenie wywarł nie tylko Pomnik Obrońców Wybrzeża, ale także widok polskiego morza, gdyż niektóre dzieci widziały je pierwszy raz w życiu.
Następnie, po zakupieniu pamiątek, dzieci udały się do miejsca zakwaterowania na pyszny obiad i nocleg.
We wtorek rano autokar wyruszył w dalszą drogę, tym razem pierwszym punktem był przekop na Mierzei Wiślanej, a kolejnym Muzeum Zalewu Wiślanego w Kątach Rybackich gdzie przedstawiona jest historia rybołówstwa i szkutnictwa nad Zalewem Wiślanym. Następnie po półtoragodzinnej podróży wycieczka dotarła do Zamku w Malborku. Wszystkich zadziwił ogrom budowli. Przewodnik przekazał wiele ciekawostek z codziennego życia zakonników. Szczególne wrażenie zrobiły opowieści o spaniu w ubraniach i butach, które miało pozwolić zakonnym braciom na pełną gotowość do walki. Duże wrażenie zrobiły kolekcje bursztynu i militariów.
Zwiedzanie zamku trwało prawie trzy godziny, choć, jak twierdził przewodnik, mogłoby potrwać znacznie dłużej.
W późnych godzinach popołudniowych opuściliśmy krzyżacki gród i udaliśmy się w stronę Powidza. Do domów wróciliśmy około dwudziestej pierwszej.
Wycieczka przebiegła zgodnie z planem i pozostawi wiele wspomnień.
Relacja: Dorota Wareńczak
Zdjęcie wyróżniające: Karolina Misztal / reporter [https://www.polityka.pl/]
Zdjęcia w galerii: archiwum Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Powidzu
Dodaj komentarz
Twój adres email nie zostanie opublikowany *