Zbliżają się upały
“Wraz ze wzrostem temperatur znacząco wzrasta ryzyko odwodnienia oraz przegrzania organizmu. Upał może doprowadzić do wystąpienia udaru słonecznego lub cieplnego, który jest stanem zagrażającym zdrowiu, a nawet życiu. Jego objawy to: zmęczenie, silne bóle i zawroty głowy, nudności, gorączka, szum w uszach, drgawki, wzrost temperatury ciała zagrażający życiu, większa częstotliwość bicia serca i oddechu”
Prosimy o zapoznanie się z poniższą instrukcją oraz zachęcamy do sprawdzenia krótkiego i bardzo pomocnego materiału pt.: Jak przygotować się na upał
[https://rcb.gov.pl/jak-przetrwac-upaly/]
Polskie lasy nacechowane są wysokim ryzykiem pożarowym.
Pamiętajmy o tym za każdym razem, wybierając się w obszary leśne zwłaszcza, że znaczna większość pożarów (50% – 90% w zależności od roku) spowodowanych jest działaniami człowieka. Wypalanie traw, umyślne podpalenia, wyrzucane niedopałki papierosów, iskra z samochodu poruszającego się po lesie – w okresie wiosny i lata każdy z tych czynników może prowadzić do podpalenia i powodować śmiertelne zagrożenie zarówno dla ludzi jak i zwierząt. Złożoność towarzyszących czynników, m.in. rodzaj spalanej biomasy, wiatr, susza, rzeźba terenu i inne, wpływają z kolei na skalę zniszczeń, a ta może dotknąć również Ciebie i Twojego mienia.
W 2019 roku w naszym kraju wybuchło ponad 9 tysięcy pożarów lasów! Tym samym, znaleźliśmy się w niechlubnej czołówce Unii, osiągając najwyższy wskaźnik pożarów, zaraz po Hiszpanii i Portugalii. Stosując pewne standardy bezpieczeństwa jesteśmy w stanie redukować zagrożenia wynikające z błędnych/ nieprzemyślanych działań ludzkich.
1. Jeśli w lasach wytyczone są ścieżki, poruszaj się po nich.
2. Nie używaj otwartego ognia na terenie lasów i pamiętaj – papieros również, ze względu na temperaturę palącego tytoniu (ok. 560’C) uznawany jest za otwarty ogień i powoduje realne zagrożenie podpalenia.
3. Staraj się nie poruszać pojazdami mechanicznymi po lasach, a jeśli musisz – rób to po drogach oznakowanych i nie zostawiaj pojazdu w lesie.
4. Obserwuj prognozy, ostrzeżenia meteorologiczne, mapy zagrożeń – Laboratorium Ochrony Przeciwpożarowej Lasu Instytutu Badawczego Leśnictwa publikuje w formie mapy codzienne prognozy zagrożenia pożarowego w lasach.
Dodaj komentarz
Twój adres email nie zostanie opublikowany *