Relacja ze spotkania
W dniu 04.03.2021 r. podczas zebrania zarządu Stowarzyszenia Powidzkiego Parku Krajobrazowego odbyło się spotkanie z przedstawicielami Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie oraz przedstawicielami ZE PAK sp. Z o.o. w sprawie działań na rzecz zwiększenia retencji wody w rejonie Powidzkiego Parku Krajobrazowego (Pojezierze Gnieźnieńskie).
W spotkaniu uczestniczyli: pan Paweł Markowski -Wiceprezes Zarządu ZE PAK, pan Paweł Szadek- Dyrektor Departamentu Ochrony Środowiska ZE PAK, pan Bogumił Nowak- Dyrektor RZGW w Poznaniu – Wody Polskie, pan Jan Bartczak- Dyrektor Zarządu Zlewni w Kole, pan Michał Laskowski- Kierownik Nadzoru Wodnego w Słupcy, Beata Kamińska- Geodeta Powiatowy Starostwa Powiatowego w Gnieźnie, Małgorzata Modrzejewska- Kierownik Wydziału Środowiska Starostwa powiatowego w Słupcy, Tomasz Krzesiński- członek zarządu Starostwo Powiatowego w Mogilnie, Mirosław Ossowski z Urzędu Gminy Jeziora Wielkie oraz członkowie zarządu Stowarzyszenia: Jakub Gwit- prezes, wójt gminy Powidz, Mateusz Wojciechowski – wójt gminy Ostrowite, Grzegorz Skowroński – wójt gminy Wilczyn, Marian Gadziński- burmistrz miasta i gminy Witkowo, oraz w imieniu burmistrza Kleczewa-Jarosław Bąk -zastępca burmistrza miasta i gminy Kleczew.
W związku z tym, że Wody Polskie porozumiały się z Zespołem Elektrowni Pątnów – Adamów – Konin S.A. w sprawie wykorzystania wyrobisk pokopalnianych dla zwiększenia retencji we Wschodniej Wielkopolsce oraz podpisano list intencyjny w tej sprawie, wspólnie udało się opracować plany przeciwdziałania negatywnym procesom, przygotowując zintegrowany program odbudowy stosunków wodnych, obejmujący swoim zasięgiem zarówno wyrobiska pokopalniane, rzeki i kanały przepływające przez ten obszar oraz jeziora i mokradła z pobliskiego Pojezierza Gnieźnieńskiego i Kujawskiego. Więcej informacji nt. porozumienia tu: https://poznan.wody.gov.pl/aktualnosci/978-wschodnia-wielkopolska-zbiorniki-wodne-w-miejsce-wyrobisk-pokopalnianych
Podczas spotkania Dyrektor RZGW Wody Polskie Bogumił Nowak omówił plan zintegrowanych działań dążących do szybszego wypełnienia wyrobisk końcowych po odkrywkach Jóźwin IIB i Kazimierz Północ, celem przyspieszenia odbudowy poziomów wodonośnych, które uległy obniżeniu na skutek funkcjonującego w tym regionie przez lata leja depresji, co w konsekwencji przełoży się na podniesienie poziomów zwierciadeł wody jezior, należących do Powidzkiego Parku Krajobrazowego.
Proces stabilizacji poziomów wody w jeziorach można osiągnąć wypełniając ten zbiornik odkrywki Jóźwin II B poprzez jej zasilanie wodami możliwymi do wykorzystania z rzeki Warty. W tym celu można wykorzystując infrastrukturę funkcjonującą na cele poboru wody na terenie kopalni poprowadzić rurociąg przez tereny kopalniane, wykorzystując między innymi w wewnętrzną trasę kolejową. Założeniem tego projektu jest, żeby woda zasilała zbiorniki po odkrywkach.
Inwestycje mogą znaleźć finansowanie m.in. z Krajowego Programu Odbudowy oraz Funduszu Sprawiedliwej Transformacji Energetycznej oraz innych środków unijnych i krajowych. Wody Polskie jak i ZE PAK S.A. złożyły w tym zakresie już odpowiednie wnioski. Nie czekając na przyznanie środków, pierwsze prace zostały już podjęte.
Podczas posiedzenia Zarządu Stowarzyszenia Powidzkiego Parku Krajobrazowego ustalono, że samorządy, którym temat deficytu wodnego jest szczególnie bliski (z względów przyrodniczych i gospodarczych – turystyka) zamierzają podpisać list intencyjny wraz z Państwowym Gospodarstwem Wodnym Wody Polskie oraz z Zespołem Elektrowni Pątnów – Adamów – Konin S.A. w celu współpracy w związku z realizacją wyżej wymienionych celów m.in. przez pozyskanie środków zewnętrznych na realizację. Porozumienie ma służyć ukazaniu, iż temat dotyczy wielu podmiotów, a jego rozwiązanie leży w interesie publicznym. Samorządowcy, poza oczywistymi pozytywnymi efektami dla środowiska przedstawionych rozwiązań, zwracali również uwagę na możliwości rozwoju gospodarczego związanego z realizacją tych przedsięwzięć.
Stowarzyszenie Powidzkiego Parku Krajobrazowego zostało zarejestrowane w lutym 2021 r. i będzie kontynuatorem działań Związku Gmin Powidzkiego Parku Krajobrazowego. Zmiana formy prawnej pozwolą na większe możliwości oraz efektywniejszą realizacje celów
Prezesem stowarzyszenia jest wójt Gminy Powidz Jakub Gwit. W skład zarządu wchodzą wójtowie i burmistrzowie pozostałych gmin: Mateusz Wojciechowski- wójt gminy Ostrowite, Marian Gadziński- burmistrz miasta i gminy Witkowo, Grzegorz Skowroński- wójt gminy Wilczyn, Mariusz Musiałowski- burmistrz miasta i gminy Kleczew.
11 lutego 2021 r. odbyło się Nadzwyczajne Walne Zebranie Członków, podczas którego podjęto m.in. uchwałę dot. kierunków działalności stowarzyszenia, wśród których wymienia się: działania marketingowo-identyfikacyjne Stowarzyszenia; działanie w zakresie utrzymania odpowiedniego stanu ilościowego i jakościowego wód w jeziorach i ciekach wodnych Powidzkiego Parku Krajobrazowego); inicjowanie działań z zakresu edukacji przyrodniczej; tworzenie warunków do rozwoju turystyki, rekreacji i wypoczynku w Powidzkim Parku Krajobrazowym.
Dodaj komentarz
Twój adres email nie zostanie opublikowany *