Umacnianie tradycji i kultury
W ubiegłych tygodniach na terenie Gminy Powidz zarejestrowały się dwa Koła Gospodyń Wiejskich w Powidzu oraz w Ostrowie.
Pierwsze koło gospodyń na ziemiach polskich założyła Filipina Płaskowicka we wsi Janisławice w 1877 r. , chociaż podobna organizacja pod nazwą „Towarzystwo Gospodyń” działała już od 1866 r. we wsi Piaseczno. Znawcy tematu podkreślają, że organizacje miały często elitarny charakter, a prowadzona działalność była powszechnie uznawana a kierowały nią osoby cieszące się powszechnym szacunkiem i zaufaniem. Już wówczas panie organizowały szkolenia, pokazy i kursy o różnorodnej tematyce, m. in.: pieczenia i gotowania, przetwórstwa mięsa i owoców, hodowli drobiu, warzywnictwa, higieny i racjonalnego odżywiania, kroju i szycia czy znaczenia kobiet w życiu społecznym. Organizowano potańcówki i konkursy, kwitło życie towarzyskie i społeczne, a członkinie spotykały się na wieczorkach rozrywkowych, co miało wielkie znaczenie dla ducha przy braku telewizji i powszechności programów rozrywkowych.
Dziś aktywność społeczna Kół przejawia się w przede wszystkim w kultywowaniu tradycji, rozwijaniu różnych form przedsiębiorczości wśród kobiet, pomocy rodzinie wiejskiej w wychowaniu, kształceniu i zapewnieniu jak największego udziału dzieci i młodzieży w różnych formach wypoczynku.
Od 29 listopada 2018 r. podstawą prawną działania kół gospodyń wiejskich jest ustawa o kołach gospodyń wiejskich. Koło ma osobowość prawną i podlega wpisowi do Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich. Wpisu dokonuje Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Koło działa na podstawie statutu. Na terenie jednej wsi może działać tylko jedno koło. Koło posiada zebranie członków i zarząd wybierany przez to zebranie
W Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Słupcy zarejestrowało się istniejące już wcześniej nieformalnie Koło Gospodyń Wiejskich w Powidzu z panią prezes Haliną Kierzek oraz nowe Koło Gospodyń Wiejskich „Forsycja” w Ostrowie z panią prezes Danutą Andrzejewską. Również panie z Anastazewa, z inicjatywy pani sołtys Andżeliki Galińskiej planują założyć swoje Koło Gospodyń, są w trakcie załatwiania formalności
Życzymy żeby aktywna działalność i wytrwała praca społeczna służyła rozwojowi oraz kształtowaniu tożsamości kulturowej mieszkańców gminy. Niech umacnianie w tradycji i kulturze będzie Waszą pasją, niech przyczyni się do tego, by wieś była dostrzegana i doceniana. W tym, co przyjdzie Wam dalej czynić, niech nie zabraknie zdrowia oraz pomyślności, a praca społeczna na rzecz drugich, niech dostarczy wielu satysfakcji wyrażonych wdzięcznością całej naszej społeczności.
Dodaj komentarz
Twój adres email nie zostanie opublikowany *