"Studia Lednickie" publikuje podsumowanie badań z 2017 roku
W czerwcu 2017 roku w Powidzu odbywały się badania i warsztaty archeologiczne. Zostały one zrealizowane przez zespół archeologów z Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, pod kierunkiem dr. hab. Andrzeje Pydyna. Badania wykonano na zlecenie. Biblioteki Publicznej Gminy Powidz w ramach projektu sfinansowanego przez Muzeum Historii Polski z programu ,,Patriotyzm Jutra.”
W czasopiśmie naukowym „Studia Lednickie” został opublikowany artykuł z tych wykopalisk pt.:,,Rozpoznawcze badania archeologiczne na stan. 16 w Powidzu, gm. loco z 2017 roku.”, który jest podsumowaniem badań i warsztatów archeologicznych przeprowadzonych w Powidzu.
Powidz od XIII wieku był ośrodkiem miejskim, zlokalizowanym na przecięciu szlaków handlowych, położony nad jeziorem a były to ważne czynniki wpływające na rozwój miejscowości. Jako miasto królewskie obdarzane było licznymi przywilejami, w XV wieku zostało przekształcone w starostwo niegrodowe. Siedziba starosty prawdopodobnie znajdowała się na tzw. Górze Zamkowej, wskazują na to również ostatnie wykopaliska, podczas których w pobliżu Góry znaleziono naczynia o bogatszych zdobieniach, bardziej luksusowe niż te znalezione nieco dalej. Zarejestrowano również układy nawarstwień, które mogą świadczyć o obecności fosy, okalającej dawniej siedzibę starosty.
Podczas wykopalisk udało się odnaleźć 750 zabytków archeologicznych: 722 fragmenty ceramiki, 15 fragmentów szkła oraz 13 przedmiotów metalowych, w tym pięć zabytków wydzielonych, tj. zabytków, które posiadają wyjątkową wartość historyczną, artystyczną lub naukową.
Więcej szczegółów dotyczących wykopalisk oraz znaczenia znalezisk w elektronicznej wersji artykułu. Serdecznie zapraszamy do lektury.
http://studialednickie.pl/wiadomosci/tom-xvii/b88ef56a26c215885390cf344d51f7a2.pdf
Dodaj komentarz
Twój adres email nie zostanie opublikowany *