Dzień pamięci ofiar przy Skwerze 770-lecia
Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej jest przeżywany 13 kwietnia czyli w rocznicę opublikowania przez Niemców w 1943 roku informacji o odkryciu w ZSRR masowych grobów oficerów Wojska Polskiego. Po sowieckiej agresji na Polskę 17 września 1939 r. w niewoli sowieckiej znalazło się 250 tys. jeńców polskich, w tym ponad 10 tys. oficerów. Decyzję o ich rozstrzelaniu podjęto 5 marca 1940 r. na wniosek szefa NKWD Ławrientija Berii. Egzekucji ofiar, uznanych za „wrogów władzy sowieckiej”, dokonywano wiosną 1940 r. przez strzał w tył głowy.
W piątek, 12 kwietnia, przy gminnym miejscu pamięci, na skwerze 770-lecia wójt Gminy Powidz Jakub Gwit, wspólnie z Przewodniczącym Rady Gminy Powidz Filipem Muszyńskim, Robertem Czechorowskim, który obejmie funkcję Dyrektora Domu Kultury, wicedyrektorem Szkoły Sławomirem Skudzawskim oraz delegacją uczniów, złożyli kwiaty i zapalili znicze ku pamięci ofiar poległych na wschodzie w 1940 r. związanych z Ziemią Powidzką.
Uczniowie przypomnieli biografie tych osób: policjantów: asp. Tomasz Purka (komendant Posterunku w Powidzu), asp. Teodora Chojnackiego, asp. Franiszka Staśkowiaka oraz żołnierza Korpusu Ochrony Pogranicza por. Edwarda Dorszewskiego.
– Te państwowe wspomnienia i święta możemy też przeżywać w Powidzu, bo mamy naszych lokalnych bohaterów których brali udział w tych wydarzeniach. Dobrze, że o tym pamiętamy – podkreślił w krótkim przemówieniu Wójt Jakub Gwit.
Dodaj komentarz
Twój adres email nie zostanie opublikowany *