Relacja ze spotkania inaugurującego projekt ,,Czynna ochrona pszczołowatych w Parkach Krajobrazowych” na terenie Powidzkiego Parku Krajobrazowego.
W dniu 31 marca 2016 r. w Domu Kultury w Powidzu odbyło się spotkanie inaugurujące projekt „Czynna ochrona pszczołowatych w Parkach Krajobrazowych” zorganizowane przez Związek Gmin Powidzkiego Parku Krajobrazowego (ZGPPK) wraz z Zespołem Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego (ZPKWW). W wydarzeniu uczestniczyło 90 osób z gmin należących do ZGPPK (uczniowie, opiekunowie, dyrektorzy szkół, nauczyciele, pszczelarze) oraz zaproszeni goście, wśród których byli: pani Marzena Wodzińska – Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego, pani Hanna Grunt – Prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu, pan Janusz Łakomiec – dyrektor Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego. Wśród zaproszonych gości nie zabrakło również reprezentantów gmin należących do ZGPPK: pana Marka Wesołowskiego – Burmistrza Gminy i Miasta Kleczew, pana Grzegorza Skowrońskiego – Wójta Gminy Wilczyn, pana Henryka Tylmana – Wójta Gminy Ostrowite. Celem projektu jest zwrócenie uwagi na znaczenie pszczołowatych w przyrodzie i podejmowanie czynnych działań służących jej ochronie.
Spotkanie rozpoczął Przewodniczący Zarządu Związku Gmin Powidzkiego Parku Krajobrazowego pan Jakub Gwit, Wójt Gminy Powidz. W swoim przemówieniu zwrócił uwagę, iż przyroda stanowi wspaniały układ wzajemnych powiązań oparty o bioróżnorodność. Zwrócił uwagę, iż w tym układzie niesamowitą rolę pełnią bohaterowie projektu – owady pszczołowate. -Otaczającą nas przyrodą nie możemy się tylko chwalić, ale przede wszystkim musimy podejmować konkretne działania służące jej ochronie. Począwszy od najprostszych gestów, wynikających wręcz z kultury osobistej, jak jej niezaśmiecanie, po angażowanie się w większe projekty, jak ten który dziś inaugurujemy. Projekt, w który wchodzimy nie dotyczy tylko teraźniejszości, ale też pozwala budować solidne podstawy do dobrego funkcjonowania przyrody w przyszłości, ma znaczenie dla przyszłych pokoleń. – podkreślił na zakończenie Wójt Gminy Powidz.
Pani marszałek Wodzińska zwracając się do uczestników spotkania zwróciła uwagę na niezwykłą wartość tego typu inicjatyw. W dalszej części spotkania, prowadzonej przez pana dyrektor Janusza Łakomca, zaprezentowano film na temat bioróżnorodności w przyrodzie. Dyrektor ZPKWW opowiedział również o parkach krajobrazowych województwa, a także szczegółowo omówił znaczenie pszczołowatych w przyrodzie i w życiu człowieka. Przedstawicielom grup wręczono elementy budek i nasion, które następnie zostaną wysiane na przygotowane poletka. Grupy w okresie od kwietnia do 15 września będą obserwować wzrost roślin oraz owady korzystające z łączki oraz budek, sporządzając dokumentację. Prezes Koła Pszczelarzy w Powidzu pan Jerzy Kapela wskazał, że wśród pszczołowatych są również gatunki, które nie stanowią żadnego zagrożenia dla człowieka.
Spotkaniu towarzyszyła wystawa Koła Pszczelarzy z Powidza oraz wystawa zdjęć z Powidzkiego Parku Krajobrazowego. Nie zabrakło materiałów promocyjnych przygotowanych dla uczestników przez ZGPPK oraz ZPKWW. Realizowane przedsięwzięcie dofinansowane jest przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Po zakończeniu realizacji projektu, w miesiącu wrześniu, odbędzie się spotkanie podsumowujące.
Dodaj komentarz
Twój adres email nie zostanie opublikowany *