Wycieczka zrealizowana w ramach środków Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii.
Realizując jedno z zadań Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii na rok 2022 Urząd Gminy Powidz zorganizował w dniach 14-16.10.br. dla młodzieży szkół średnich wycieczkę do Wrocławia, połączoną z warsztatami uwzględniającymi problematykę uzależnień od alkoholu, substancji psychoaktywnych i uzależnień behawioralnych oraz przeciwdziałanie przemocy.
Zajęcia miały na celu profilaktykę pozytywną czyli działania ukierunkowane na rozwijanie mocnych stron i zasobów, dzięki którym młody człowiek staje się bardziej odporny na działanie czynników ryzyka, a tym samym bardziej przygotowany do życia w świecie różnych zagrożeń.
Propagowanie zdrowego i bezpiecznego stylu życia, rozbudzenie wśród uczestników wycieczki zainteresowania różnymi formami aktywności jako alternatywy wobec uzależnień, stosowania przemocy oraz innych zjawisk patologicznych a także kształtowanie w młodzieży umiejętności, które w znacznym stopniu obniżą ryzyko wystąpienia zachowań zaburzających zdrowie fizyczne i psychiczne to najważniejsze założenia tej wyjazdowej i zarazem ciekawej formy oddziaływań profilaktycznych.
Realizacją tego było m.in.
– zwiedzanie w Centrum Edukacji Ekologicznej „Hydropolis ” – jedynej w Polsce i jednej z nielicznych na świecie multimedialnej wystawy łączącej rozrywkę ze zdobywaniem wiedzy a poświęconej najcenniejszemu skarbowi na świecie – wodzie,
– uczestnictwo w kinie w seansie filmowym poruszającym tematy kryzysu klimatycznego i katastrofy ekologicznej oraz lęku młodych ludzi o przyszłość planety,
– aktywny wypoczynek poprzez wodne szaleństwa i relaks w Aquaparku,
– zabawy i wyczyny akrobatyczne w Parku Trampolin,
– zwiedzanie najciekawszych miejsc i zabytków Wrocławia.
Udział młodzieży w tak wartościowej formie wypoczynku połączonego z przemyślanym oddziaływaniem profilaktycznym wynikał z konieczności kształtowania młodych ludzi w zakresie właściwych postaw wobec alkoholu i narkotyków jak również kształtowania postaw asertywnych wobec innych osób zachęcających do zażywania środków odurzających w różnych sytuacjach życiowych.
Wycieczka była także okazją do kształtowania wśród uczniów pozytywnych relacji nacechowanych życzliwością i zaufaniem a przede wszystkim szansą nabycia przydatnych umiejętności interpersonalnych mi.in. dobrego komunikowania się w zespole, rozwiązywania konfliktów, tolerancji, uprzejmości i empatii, odporności na stres, inteligencji emocjonalnej, asertywności.
Opiekun
Anna Sypniewska
Dodaj komentarz
Twój adres email nie zostanie opublikowany *