12 grudnia z udziałem Prymasa Polski odbędą sie uroczystości poświęcone wybitnemu Powidzaninowi ks. inf. Kazimierzowi Dorszewskiemu
Serdecznie zapraszamy w imieniu własnym oraz Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej na uroczystość setnej rocznicy śmierci ks. infułata Kazimierza Dorszewskiego – wybitnego syna Ziemi Powidzkiej, wieloletniego administratora Archidiecezji Gnieźnieńskiej, fundatora domu przy rynku na rzecz Sióstr Elżbietanek i działalności wychowawczej – Powidz, dnia 12 grudnia 2015 r. Uroczystościom przewodniczyć będzie Prymas Polski abp. Wojciech Polak
Program :
* Godz. 12.00 – Prezentacja sylwetki Ks. Infułata w kościele parafialnym – ks. dr Łukasz Krucki
* Godz. 12.30 – Msza św. pod przewodnictwem i z homilią ks. abp Wojciecha Polaka, Prymasa Polski
* Godz. 13.30 – Odsłonięcie i błogosławieństwo tablicy upamiętniającej setną rocznicę śmierci ks. inf. K. Dorszewskiego – dom przy ul. Park Powst. Wlkp. 9
* * *
Biogram Ks. Infułata:
Kazimierz Dorszewski urodził się 18 lutego 1826 r. w Powidzu. Po okresie formacji filozoficzno- teologicznej w Seminarium w Poznaniu i na uniwersytecie w Munster tym drugim, niemieckim mieście, położonym w północnej części kraju związkowego Nadrenia Północna-Westfalia przyjmuje święcenia kapłańskie 22 marca 1850 r. Po święceniach kapłańskich rozpoczyna posługę proboszcza w Ryszewku, obecnie w dekanacie Rogowskim. Przebywa tam do roku 1869. Jednocześnie w latach 1850-1854 pracuje jako wykładowca Pisma Świętego w seminarium poznańskim. W roku 1869 r. zostaje przeniesiony z Ryszewka do Mogilna, gdzie obejmuje urząd proboszcza parafii św. Jana Ap. i św. Jakuba Ap. Równocześnie zostaje powołany przez abp. Mieczysława Ledóchowskiego na kanonika poznańskiego. W roku 1886 zostaje dziekanem kapituły poznańskiej.
W roku 1872 r. odbywa pielgrzymkę do Ziemi Świętej i Egiptu. Towarzyszami podróży są: ks. Józef Sebastian Pelczar, ks. Krementowski spod Biecza oraz wielkopolanin ks. Keller. Zwrócić uwagę należy na pierwszą postać. Ks. Pelczar to późniejszy biskup pomocniczy przemyski, następni ordynariusz tej diecezji, założyciel Zgromadzenia Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego. W roku 1991 r. zostaje beatyfikowany, a w roku 2003 r. kanonizowany przez św. Jana Pawła II. W roku 1878 r. ks. Dorszewski wydaje drukiem wspomnienia z pielgrzymki – ,,Zapiski i wrażenia z podróży do Ziemi Świętej i Egiptu odbytej w roku 1872” (Gniezno 1878). Ze wspomnianym ks. Kellerem odbywa wcześniej, bo w 1867 r. pielgrzymkę do Rzymu z okazji 1800 rocznicy śmierci św. Piotra i św. Pawła, a także z okazji kanonizacji św. Józefata.
9 marca 1893 r. ks. Dorszewski zostaje powołany na urząd proboszcza (prepozyta) kapituły metropolitalnej w Gnieźnie. Należał do zaufanych współpracowników abp. Floriana Stablewskiego, co znalazło potwierdzanie w uzyskanej dzięki wstawiennictwu Prymasa Stablewskiego nominacji na protonotariusza apostolskiego. Po śmierci ordynariusza w 1906 r. kapituła gnieźnieńska powierza właśnie ks. Kazimierzowi Dorszewskiemu funkcję administratora apostolskiego diecezji, którą sprawuje aż do 1914 r. do czasu nominacji na urząd abp. Edwarda Likowskiego. W międzyczas ks. Dorszewski wskazywany jest przez kapitułę jako kandydat na arcybiskupa Gniezna.
Ks. Kazimierz Dorszewski nie zapomina o swoich korzeniach. Utrzymuje kontakt z rodzinną miejscowością, do której sprowadza w roku 1895 r. Zgromadzenie Sióstr Elżbietanek, przekazując im jednocześnie swój rodzinny dom (obecny dom rekolekcyjny przy rynku). Powidzanie docenią później swojego krajanina, nazywając w okresie międzywojennym jego imieniem ulicę prowadzącą od rynku do kościoła. Warto wspomnieć, że do rodziców ks. Dorszewskiego należał także budynek hotelu ,,Bazar” powstały najprawdopodobniej w 1897 r.
W jego dorobku znajduje się m.in. pierwsze historyczne opracowanie dotyczące katedry poznańskiej, a także: ,,Kazania i mowy treści religijnej” (Gniezno 1866), ,,Mowa na cześć Jana i Jędrzeja Śniadeckich ze Żnina” (wygłoszona z okazji odsłonięcia pomnika w dniu 24 maja 1866 r.), ,,Lekcje i ewangelie na niedziele i święta całego roku kościelnego, potocznie i zrozumiale wyłożone i objaśnione” (Poznań 1870).
22 mara 1915 r. obchodzi jubileusz 65-rocznicy święceń kapłańskich. Umiera 28 listopada 1915 r.
Rada Gminy Powidz uchwałą z dnia 29 października 2014 r. nazwała ulicę łączącą powidzki Rynek z Kościołem imieniem ks. inf. Kazimierza Dorszewskiego.
Dodaj komentarz
Twój adres email nie zostanie opublikowany *