Relacja z obchodów 97. rocznicy Odzyskania Niepodległości
Święto Odzyskania Niepodległości
Data 11 Listopada 1918 r. jest niewątpliwie jedną z najważniejszych, symbolicznych dat w naszej historii. Tego dnia, po 123 latach niewoli, Rzeczpospolita znów pojawiła się na mapach Europy. Marzenia Polaków urodzonych i wychowywanych pod zaborami w końcu się ziściły. Polska była wolna i niepodległa.
Nasi przodkowie walkę o wolność i niepodległość Ojczyzny okupili własną krwią, a czasem nawet życiem. Jak pamiętamy w wyniku trzeciego rozbioru w 1795 roku Rzeczpospolita została całkowicie wymazana z mapy świata, ale nie z serc Polaków, w których wciąż tliła się nadzieja. Patriotyzm i przekonanie, że Polska wkrótce wyzwoli się spod jarzma zaborców, towarzyszyły biorącym udział w zrywach narodowo – wyzwoleńczych. Mimo niewoli wszystkie warstwy społeczne trwały uparcie przy polskości, nie godząc się na podporządkowanie obcej władzy i kulturze.
11 listopada czciliśmy Święto Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Mszą Św. w kościele w intencji ojczyny rozpoczęto uroczystości. W asyście chóru Sonata, orkiestry dętej, pocztów sztandarowych, uczestniczących mieszkańców gminy Powidz, delegacje w hołdzie walczącym o niepodległość, złożyły kwiaty na skwerze 770-lecia Powidz, przy pomniku „Ojcom naszym”. Hołd oddali wójt gminy Powidz – Jakub Gwit z pracownikami UG, Rada Gminy Powidz, OSP, TPP, ZSP – uczniowie i nauczyciele, delegacja 33. Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu, delegacja SLD, delegacja ZERiI Koło w Powidzu. Uczestnicy udali się do domu kultury na przygotowaną część artystyczną. Młodzież gimnazjalna z powidzkiej szkoły przygotowana przez p. Karolinę Woźniak uraczyła nas wiązanką słowno-muzyczną. Dalej pod przewodnictwem p. Haliny Ganińskiej – dyrygenta chóru Sonata odbyła się biesiada pieśni i piosenek patriotycznych, które uczestnicy śpiewali wespół z chórem SONATA, zespołem ADOREMUS, zespołem POWIDZANIE oraz przy akompaniamencie powidzkiej orkiestry dętej. Wójt gminy Powidz – Jakub Gwit podziękował wszystkim za udział w obchodach narodowego święta i zaznaczył, że wspólne uczestniczenie w takich oto rocznicach, to wdzięczność wobec osób, które przez ofiarę swojego życia, poprzez różnorakie działania na niwie kulturalnej, społecznej spowodowały, ze nasza ojczyzna mogła się odrodzić. Podkreślił, ze uczestnictwo w uroczystościach to wyraz szacunku, to dawanie świadectwa o tym, ze pamiętamy o naszych korzeniach, o naszym kulturowym dziedzictwie i o naszej tożsamości. Żadne bowiem działania, żadne idee i pomysły dotyczące przyszłości nie będą skuteczne, jeśli nie będą opierane na solidnych fundamentach historii i korzeniach, fundamentach, które są budowane przez takie wydarzenia jak obchody 11 listopada. Rocznice narodowe, jak czas pokazuje, można obchodzić w różnorakich formach, a dzisiejszy wieczór jest tego wyrazem.
Dodaj komentarz
Twój adres email nie zostanie opublikowany *